iyioyundu steam deck thumb

Steam Deck: Elde Taşınabilen En Güçlü Oyun Bilgisayarının 2022’de Çıkışı ve Tüm Özellikleri

Steam Deck ile ilgili her şey.

Her geçen gün büyüyen oyun teknolojisinde ürünlerin üzerine daha gelişmişi çıkmakta. Telefonlar, tabletler, konsollar ve bilgisayarlar biz oyuncular için oyunlarımızı oynayabileceğimiz alanlar. Bu alanlar da teknolojinin hızına ayak uydurabilmek için hep daha iyisine, daha iyi grafiklere, daha iyi haritalara ve daha iyi oynanışlar gibi nitelikleri kendilerine kazandırmaya çalışıyorlar.

Valve: Steam Deck İle İlgili Her Şey

Önceleri sürekli adını duyduğumuz PS Vita ve Nintendo Switch konsollarını andıran bu konsol Valve şirketinin konsol görünümlü bilgisayarıdır. Konsol demememin sebebi ise Valve şirketinin bu cihazı bir konsol değil, bir bilgisayar olarak tanıtmasıdır. Normalde 2021 yılının Aralık ayı başlarında çıkması planlanan bu bilgisayar Valve tarafından ertelendi ve bu ay piyasaya sürülmesi uygun görüldü.

steam deck


Ne Zaman Çıkış Yapacak?
Valve‘nin ürettiği bilgisayar, Steam Deck 25 Şubat 2022 tarihinde çıkış yapacak.


Donanımsal Olarak Neler İçeriyor?
Tam olarak DualShock 4‘ün tasarımını andıran tetiklere(trigger) sahip olan Steam Deck, ekranının her iki tarafında da analog çubuklar bulundurmakta. Bunların haricinde normal bir konsol oyun koluna oranla farklı olarak herhangi bir kombinasyonu atayabileceğiniz ve bilgisayarın arkasında bulunan 4 adet tuş varken, aynı analog çubuklar gibi ekranın her iki tarafında bulunan dokunmatik yüzeyler de mevcut. Bu dokunmatik yüzeyler dışında 7 inçlik ekran da aynı zamanda dokunmatik. Unutmadan söylemeliyiz ki Type-C girişi olan bu cihaz Type-C kablosu üzerinden şarj olmakta. Fazlasıyla işlevsel ve üzerinde kafa yorulmuş olan bilgisayarın tasarımı bizleri çok etkiledi.

Görünebilen ve tanıdık gelen bütün tuşları öğrendiğimize göre gelin bir de Steam Deck’te mevcut olan diğer butonlara ve tuşlara göz atalım;
taşınabilir oyun bilgisayarımızın üzerinde ve arkasında mikrofon, hoparlör, Steam ara yüzlerine erişebilmek için butonlar, ses açma-kısma tuşları, micro SD kart slotu, fan ızgaraları, kulaklık jak girişi, durum bildiren 1 adet led, Typce-C portu ve kapatıp açma tuşları ve işlevsel şeyler bulunmakta.


Dış tasarımında kullanılan her şeyi görüp tanıdığımıza göre biraz da bilgisayarı elimize aldığımızda görmeyeceğimiz ama oyun performansında hissedebileceğimiz donanımsal özelliklerine bir göz atalım;

 • İşlemci: Zen 2 4c/8t, 2,4-3,5 GHz
  Grafik işlemci: 8 RDNA 2 CU, 1,0-1,6 GHz
  APU gücü: 4-15 W
 • Bellek: 16 GB LPDDR5
 • Depolama: 64 GB eMMC
  256 GB NVMe SSD
  512 GB yüksek hızlı NVMe SSD
 • Çözünürlük: 1280 x 800 piksel (16:10)
 • Ekran Paneli: IPS LCD Ekran
 • Ekran Boyutu: 7″ (inç)
 • Yenileme Hızı(Hz): 60Hz
 • Bağlantılar: Bluetooh(ses donanımları, kulaklıklar ve kontrolcü aksesuarları desteklemektedir)
 • Wi-fi: Çift bantlı Wi-Fi, 2,4 GHz ve 5 GHz, 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac
 • Boyut ve Ağırlık: 298 x 117 x 49 mm boyutlarına sahip ve yaklaşık 669 gram ağırlığında
 • İşletim Sistemi: SteamOS 3.0


Hangi Oyunları Oynayabileceğiz?
Şu anda 520 adet oyunun oynanabilirliğini doğrulayan Valve şirketi, kendi Steam Deck için açtığı resmi web sitesinde dilediğimiz oyunun desteklenip desteklenmediğini anlamamız için bir açıklama paylaştı. Yazımızın devamında görebileceğiniz görseldeki oyun afişlerinin sol altında bulunan ibarelerin biz oyunculara oyunu Steam Deck üzerinde oynayıp oynayamayacağımızı gösteriyor.

svg%3E


Yazılımsal Olarak Neler Vaat Ediyor?
Valve şirketinin yeni çıkartacağı bilgisayar için SteamOS isimli işletim sistemi kullanılmış olup bilgisayar için işletim sistemi üzerinde güncellemeler yapılmıştır. Kendi deyimiyle Valve bu işletim sistemiyle oyuncularına yeni deneyimler yaşatabilmek istiyor.
Bu bilgisayarda Steam hesabınızdaki oyunları tekrar satın almanıza gerek kalmadan uyumlu ve sizin kütüphanenizde bulunan oyunları rahatlıkla oynayabileceksiniz. Kendi hesabınızın profilini, arkadaş listenizi, Steam oyun mağazasını görebilecek ve Steam’de ekli olan arkadaşlarınızla sohbet edebileceksiniz.


Fiyatı Ne Olacak?
Ürün şu an için Türkiye’de ön siparişe kapalı olduğundan Türk Lirası değeriyle herhangi bir fiyat biçmek mümkün değil. Yurt dışı fiyatları için konuşmak gerekirse en ucuz yani 64 GB depolama alanına sahip olan cihaz 399 dolar iken 256 GB depolama alanına sahip olan en pahalı versiyonu ise 529 dolara tekabül etmekte. Ülkemiz için herhangi bir fiyat tahmininde bulunmak pek de doğru tahmini tutturmakta işe yaramayacaktır ama ülkemizde muhtemelen 64 GB depolama alanına sahip olan en ucuz ürün 6,500 Türk Lirasına tekabül edecektir(Türkiye’de henüz satışı olmayan bu ürünün bu sitede Türk Lirası üzerinden fiyatlandırılması sadece tahmindir).

Daha fazla güncel oyun haberleri, oyun incelemeleri, oyun rehberleri ve e-spor hakkındaki her şey için buraya, Steam Dech resmi hesabına göz atmak için ise buraya tıklayınız.

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.