GenelOyun Rehberleri

Rainbow Six (R6) Extraction Türkçe Başlangıç ve Karakter Rehberi

6 Mins read
wp9842500 rainbow six extraction 4k wallpapers

Değerli okurlarımız için hazırladığımız bu Rainbow Six (R6) Extraction kılavuzu sizi New York City, San Francisco, Alaska ve Truth & Consequences haritalarında tam bir Arkean Savaşçısı’na dönüştürecek. Oyun içerisindeki görevler, karakterler, silahlar, karakter özellikleri gibi birçok detayı öğrenmek için yazımızın devamını okumanızı şiddetle tavsiye ederiz…

Best Rainbow Six Extraction PC settings: How to boost FPS & recommended  specs - Charlie INTEL

İlk olarak genel bir tanılama yapmak gerekirse R6 Extraction, co-op ya da solo oynanabilen, takım büyüklüğü en fazla üç kişiyi desktekleyen ve her bölümde yapılması gereken en fazla üç göreve sahip olan FPS/aksiyon oyunudur. İsminden de belli olacağı üzere Rainbow Six Extraction oyunu içerisinde Rainbow Six Siege oyunundan operatörler bulundurmaktadır.

Operatörlerin hepsi R6 Extraction bünyesinde bulunmasa da 18 operatör Arkea’larla mücadele etmek için fazlasıyla yeterli bir popülasyona denk düşmekte. Tabii ki oyunun bünyesinde barındırdığı operatör detaylarını yazımızın devamında görebileceksiniz lakin söylemeden edemeyeceğim; R6 Extraction‘da bulunan operatörlerin operatör özellikleri R6 Siege‘de olduğundan biraz farklı.


Oynanış ve Mantık

Oyunu ilk açtığımızda Rainbow Six (R6) Siege’den bildiğimiz Pulse, Alibi, Finka, Sledge, Lion, Vigil, Ela, Doc ve Hibana karakterleri biz oyunculara ücretsiz ve koşulsuz bir şekilde veriliyor ve geriye kalan 9 operatör de oyunu oynadıkça gruplar halinde operatör destemize ekleniyor.

Oyundaki operatörlerin yarısına sahip bir şekilde ilk ve tek açık olan haritamıza giriş yapıyor ve operatör seçme ekranından hemen önce gelen 3 adet görev içeren listemize göz atıyoruz, zira görevlere göre operatör seçimi bu oyunda en önemli kararlardan biridir. Yazımızın devamında bulunan operatör özelliklerine göz attıktan sonra, seçimimizi uygun bir şekilde tamamlayarak üç görevin üçünü de hasarsız ve zahmetsiz tamamlayabilmemiz olası bir hale geliyor.
Operatör seçim ekranını geçtikten sonra bir helikopter ile görev bölgemize gönderiliyoruz. Bölgede aynı diğer co-op zombi oyunları gibi mermi, can kitleri ve React eşyaları bulabilmemiz mümkün. Operatör özellikleri, eşyaları ve silahları ile zorlu maceramızı bitirebilmek adına görevlere üç kişilik takımımızla atılıyoruz.

Rainbow Six Extraction coins 2022's first stupid marketing term: "lore  gameplay trailer" | Rock Paper Shotgun


Şu ana kadar her şey güzel gitse de bazen aksilikler olabilir. Arkea çeşitlerine, bakteri mutasyonuna ya da dalga zorluğuna bağlı olarak Arkea‘lar tarafından zor duruma konulabilirsiniz. Bu durumda maceraya atıldığınız operatör can barının dibini gördüğünde React teknolojisi ile sarı bir tabaka içine sarılarak hayatını idame ettirmeye baygın bir şekilde devam eder ve oynadığınız operatör oynadığınız bölgede mahsur kalır. Siz o operatörü tekrardan o bölgeye gidip kurtarmadığınız sürece operatör kullanılması imkansız hale gelir.

Rainbow Six Extraction forgets to have fun with its setting - Polygon


Operatörler

Operatör seçimleri bu oyunda en önemli kararlardan biridir. Eğer tek başınıza bir operasyona giriyorsanız özellik önceliği takım olan bir operatör seçmek çok mantıksız olacak ve sizi görevlerde zor durumda bırakacaktır. Bunlara ek olarak operatör geliştirmeleri 10. seviyeye kadardır ve oyun içerisinde kazandığınız XP operatör gelişimine katkı sağlar. Her operatör gelişimi operatöre göre farklı farklıdır. Şimdi gelin hep beraber Rainbow Six Siege‘den alışık olduğumuz operatörlere bir göz atalım:

DOC
Sağlık dağıtan, takımı tekrar oyuna döndürebilen ve takım oyununa müsait bir operatör olan DOC iğne silahındaki 3 şırınga ile kendinin ya da takım arkadaşlarının canını belirli bir düzeyde doldurabilirken aynı zamanda da yere yığıldığı an kendini kaldırabilme yeteneğine sahip.

fa7692c4 fcf3 4982 9d99 b52f94938f6c


ELA
En fazla 4 adet mayın bulundurabilen Ela operatörü her duvara yapışabilen ve Arkea’ları sersemletme yetisine sahip mayınlar yerleştirerek zor şartlarda size daha kolay yollar sunabilmektedir. Bu mayınlar takım çalışması ile birlikte sizi zorlayan Arkea’ları etkisiz hale getirebilmek için ilaç gibidir.

d964e85c 3ed2 4ce9 8474 2fb5d8695fca


PULSE
Kardiyak sensörünü kullanarak duvarların arkasındaki Arkea yuvalarını, kayıp operatörleri ya da oyun içerisindeki VIP’leri kalp ritmini dinleyerek tespit eder. Sizin duvarın arkasından gördüğünüz bütün tehditleri takım arkadaşlarınız da sizin görüşünüz olduğu sürece görebilmektedirler. Bu nedenle, takım oyununa uygun bir karakterdir.

cf71e8ee be46 4996 9469 640eb3f05c24


ALIBI
Envanterinde bulundurduğu en fazla 4 adet hologram bombasıyla düşman Arkea’ları başka yöne saptırmakta ve Arkea’ların tespit edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Attığı bombaların içerisinden hologram bir şekilde çıkan asker görüntüleri düşmanlar ona vurdukça yer saptaması yaparak duvarların arkasından Arkea’ların yerlerini göstermketedirler.

634d0561 e730 4ac8 922c d2d8e324e0ec


FINKA
Tamamiyle kötü bir zaman dostu olan Finka karakteri kullandığı adrenalinle kısa süre için kendini ve takım arkadaşlarının yanını az bir miktar doldurabilir. Ayrıca en önemli özelliklerinden biri olan Finka, takım arkadaşlarını hayata döndürebilmek adına adrenalin patlaması yeteneğini kullanabilmektedir.

8d2b0d19 b1f1 4d74 abd3 2015e18023af


HIBANA
Her duvara ve düşman Arkea’ya yapışabilen patlatıcılar fırlatan bir silaha sahiptir. Kendileri oyunda patlayıcı dendikten sonra ilk akla gelmesi gereken kişidir. Ayrıca fırlattığı bombalar Arkea zırhı dinlemeksizin büyük hasarlar verebilmektedir.

WhatsApp Image 2022 02 01 at 19.17.03 2


VIGIL
Vigil karakteri, solo mücadelelerde fazlasıyla meta bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. 10. seviyeye geldiğinde aldığı özellik geliştirmeleriyle 12sn. süren bir bekleme süresine sahip olabiliyorken tüm haritayı neredeyse görünmez bir şekilde gezebilme yetisine sahip. Oyundaki bir BUG olarak nitelendirilebilecek bir operatör kendileri.

WhatsApp Image 2022 02 02 at 03.50.33 1


SLEDGE
R6 Siege’den de bildiğimiz gibi kırılabilir zeminleri ve duvarları kendisi ve takım arkadaşları için kırabilen bir operatördür. Fazlasıyla taktiksel kullanılabilir ve takım oyununa müsait bir operatördür. Aynı zamanda duvarları ve zeminleri kırarken kullandığı balyozla düşman Arkea’lara da hasar ve sersemletme uygulayabilmektedir.

WhatsApp Image 2022 02 02 at 03.50.34


LION
Büyük bir bölgeyi tarayarak hareket eden bütün düşman Arkea’ların yerini belli eder. Karakter dışında Lion’un tespit ettiği düşman Arkea’ların hepsini takım arkadaşlarımız da görebilirler.

c8929537 e70d 4e9d 8b9c 1e735bf03e11


ROOK
Tam olarak takım oyununa kendini adamış bir operatördür. Zemine koyduğu zırh çantasından bütün takım arkadaşları zırh alabilir. Zırh, hem düşman Arkea’lardan gelen hasara karşı direnç sağlar hem de can değeriniz bittiğinde nakavt olmak yerine sizi sadece yere düşürür.

99f66ce9 9752 495d b21e ee99a8c906f1


IQ
Kolunda bulundurduğu cihaz sayesinde duvarların ve engellerin arkasındaki React ekipmanlarını, mermileri ve sağlık kitlerinin yerini tespit eder. Onunla birlikte takım arkadaşları da tespit edilen malzemelerin yerini net bir şekilde görebilir. Özelliğini kullandığı sürece bir pistol kullanabilmektedir.

c1d06443 91f3 4bff 9a2c 14444d83175f


FUZE
Kırılabilir duvarların arkasın işleyen el bombasına benzer bombalar atmaktadır. Kırılabilir yüzeylere yerleştirdiği bomba atar cihazı uzaktan etkinleştirilebildiği için gizlilik fonksiyonuna etki edebilecek hususlar taşımamaktadır. En fazla dört adet bomba atar cihazı envanterinde bulundurabilir.

a3deedcf fad5 4616 98a3 c80587d54043


JÄGER
Zemine ve duvarlara yapıştırabildiği koruma sağlayan taretleri ile tek başına bir ölüm makinesi olabilmektedir. Yerleştirdiği taretler düşmanlara ve çeşitli düşman cephanelerine direkt olarak sadırabilmektedirler. Takım çalışmasına uygun; soloda ise gümbürtü sevenler için uygundur.

4d032311 88de 47d2 b0de 94fb0267a31f


CAPİTÃO
Elinde arbalet taşıyan ve gizliliği seven bir operatördür. Arbalet oklarının iki çeşit özelliği vardır; biri zehirli bir duman perdesi yayarak düşman Arkea’lara hasar verirken bir diğeri taktiksel kullanıldğında fazlasıyla iş gören normal zararsız duman perdesidir.

832bc191 bcaf 40cf be9b 0992594f7083


GRIDLOCK
Düşman Arkea’ları fazlasıyla şaşırtacak çivili tuzaklar bulunduran Gridlock operatörü takımına ancak yardımcı rolüyle sahip çıkabilir. Yere en fazla 4 adet attığı tuzak sayesinde düşmanları yavaşlatan bir alan oluşturabilir.

ada1baf9 b34e 497e ba27 15db3dffa413


SMOKE
Uzaktan patladabildiği hasar veren bombalarıyla düşman Arkea’lar saldırıyı nereden geldiğini anlamayacaklar bile. Uzaktan patlatabildiği hasar veren sis bombalarından kendisi ve takım arkadaşlarının etkilenmemesi taktiksel kullanım için biçilmiş kaftan.

043e306d 32c9 4205 a412 52a2c5e76f98


TACHANKA
Tüm takım arkadaşlarının kullanabileceği ağır makineli bir silahı zemine yerleştirebilir. Bu ağır makineli tüfek tam bir bölüm sonu canavarı katilidir ve doğru kullanıldığında fazlasıyla efektiftir.

bb132ef7 dd11 4067 b23a 5e38abd415fc


NOMAD
İster tuzak olarak duvarlara yerleştirdiği ister direkt olarak düşman Arkea’ların üzerinde fırlattığı iğneler küçük bir alan içerisinde büyük bir basınçlı patlama yaratarak düşmanları iter ve operatörlere süre kazandırabilir. En fazla dört adet iğne taşıyabilen operatörümüz takım çalışmasında yardımcı destek rolünde iş yapabilir.

0fcdd1a7 72b0 4789 a88b 8c0dc0e57205


Yazımızın önceki paragraflarında söylediğimiz gibi operatör seçiminiz solo ya da takım oyunu veya oyun zorluğu gibi fonksiyonlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Her operatör takım oyununa uygun değil ve aksi gibi her operatör solo oyuna uygun değildir. Tabii ki sizin oynarken zevk alabileceğiniz operatörleri de seçmeniz oyun esnasında zevk almak açısından önemlidir.

Rainbow Six Extraction için hazırlayacağımız diğer rehberlerde görüşmek üzere. Rehberlere ulaşmak için BURAYA, oyun için güncelleme bilgilerini ve karakter videoları için ise BURAYA tıklayınız.

Alakalı yazılar
Genel

Valorant Titanmail Kaplama Seti Çıkıyor

1 Mins read
Titanmail Skin’leri kapıda! Valorant neredeyse her ay çıkarttığı silah kaplamalarıyla biz oyuncularının aklını almaya devam ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bu sefer kaplamaların sızıntıları…
GenelOyun HaberleriPC

Zombi Rock 13 Mayıs Yarın Tekrar Piyasada!

1 Mins read
Zombi Rock dönüyor! 2011 yılında çıkış yapan Zombi Rock namı diğer Brawl Busters, 13 Mayıs 2022 tarihlerinde 9 yılın ardından ilk haliyle…
GenelDizi, Film ve MüzikŞirket haberleri

Disney Plus, 14 Haziran'da Türkiye'de!

2 Mins read
Özel fiyatlandırma seçeneği ile beraber Disney Plus sonunda Türkiye’ye geliyor. The Walt Disney Company çatısı altında hizmet sunan dijital yayın platformu Disney…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.