thumb 1920 1194980

R6 Rainbow Six Extraction Haritalar ve Görevler

Çoğu oyuncunun hastası olduğu çoğu oyuncunun ise hiç beğenmediği (R6) Rainbow Six Extraction oyunu, dağıtım platformlarında en çok oynanalar listelerine giriş yaptı! Rainbow Six Siege‘den bildiğimiz operatör özelliklerini değiştirerek bizlere düşman Arkea‘lara karşı mücadele etmemiz için kullanıma sunan Ubisoft şirketi, her geçen gün Twitter sayfasında duyurular ve güncelleme notları paylaşıyor.
Oyun içerisinde dünyayı ele geçirmiş parazit ve mutasyonlarla özel olarak ilgilenmesi için React Şirket‘i kuruluyor ve üst düzey komutanları da Rainbow Six Siege‘den aşina olduğumuz Ash ve Thermite isimli operatörler! Oynamak için hangi operatörü alırsak alalım bu bahsettiğimiz iki operatör tarafından emir ve görev alıyoruz. Oyun içerisinde 13 görev olmasıyla birlikte 12 adet de harita bulunduruyor. Bu görevlerin bazıları takımın yaşam değerlerine göre zorlu ya da kolay olma özelliği taşıyor. Şimdi gelin yazımızın devamında siz değerli okurlarımıza oyun içerisindeki sayılı görevlerden bahsedelim;


BİYOPSİ
Rainbow Six Extraction’da Özel olarak bulmanız gereken ve onları arkalarından gizlice yaklaşarak yakın saldırı ile etkisiz hale getirmeniz gereken düşman Arkea’ların bulunduğu ve Vigil isimli operatörle hiç zorlanmadan yapılabilecek kolay bir görev. Bu görev de diğerleri gibi; hangi istila bölümünde olduğu önemlidir zira alt etmeniz gereken düşman Arkea’lar istemediğiniz kadar güçlü olabilmektedir.

Rainbow


SABOTAJ
Rainbow Six Extraction’da bulunduğunuz haritadaki 2 adet Arkea filizinin yerini tespit ederek tanesine 1 adet bomba yerleştirmelisiniz. Yerleştirdiğiniz patlayıcı c4 bombalarını yaklaşık 1,5 dakika boyunca düşman Arkea’lar tarafından savunmalısınız. Görev zorluğu üç kişilik takımlarda zor olsa da takımda bulunan operatörlerin yaşam değerleri ve kaçıncı istila olduğu faktörleriyle değişim gösterebilmektedir.

svg%3E


NUMUNE
Rainbow Six Extraction’da bulunduğunuz haritada numune almanız gereken özel bir düşman Arkea’nın yerini tespit etmeli ve onu kendi tahliye bölgenize çekmeniz gerekmektedir. Hasar verebildiğiniz lakin öldürmemeniz gereken bu düşman Arkea tahliye bölgesindeki etkinleştirmeniz gereken sis bulutunun içine girdiğinde etkisiz hale gelecek ve göreviniz bitecektir. Sizlere tavsiyem ise, eğer 3. istila sırasında bu görevle karşılaşırsanız ilk olarak bölgedeki bütün düşman Arkea’ları ve yuvaları etkisiz hale getirip, ardından numune için sakladığınız düşman Arkea ile uğraşmanızdır.

svg%3E


KONUM TESPİTİ
Rainbow Six Extraction’daki bu görevimizde ise, harita üzerindeki 3 adet bilgisayarı bulup a, b ve c olarak sırasıyla konum tespiti yapıyoruz. Dikkat etmeniz gereken husular ise tüm bunları yaklaşık 1 dakika 30 saniye içerisinde yapmanız gerekmekte olduğu ve düşman Arkea’ların zorluğudur. Benim siz değerli okurlarımıza tavsiyem ise, ilk olarak harita üzerindeki tüm düşman Arkea ve yuvalarını bulup etkisizi hale getirmeniz ve ardından asıl göreve odaklanmanızdır.

svg%3E


YUVA TAKİBİ
Rainbow Six Extraction’daki bu görevimizde bulunduğumuz haritadaki yuvaları tetiklemeden ya da herhangi bir düşman Arkea doğumu yaptırmadan gizlice içlerine takipçi yerleştirmek. Eğer ki uyarılmamış yuvalardan fazlasıyla yok ederseniz görev iptal olur ve diğer göreve gitmek ya da erken tahliye olmak zorunda kalırsınız. Takipçi yerleştirmeniz gereken yuva sayısı takım büyüklüğüne göre değişim göstermektedir.

svg%3E


AV
Rainbow Six Extraction’da av görevindeki hedefiniz ise avlamanız gereken asıl düşman Arkea’dan önce etkisiz hale getirmeniz gereken 3 adet düşman Arkea bulunmakta. Bu 3 adet düşman Arkea’yı etkisiz hale getirdiğinizde asıl öldürmeniz gereken Arkea sizi fark edecek ve sahaya inecektir. Bu düşman Arkea’yı etkisiz hale getirdikten sonra ise göreviniz biter.

svg%3E


SERİ TARAMA
Rainbow Six Extraction’da Mantık olarak bölge savunması yaptığınız bu görevde, toplamda 3 adet bölge savunursunuz. Haritadaki bütün düşman Arkea’ları ve yuvaları etkisiz hale getirseniz de siz bölgenizi savunmaya başladığınız an bir akın gerçekleştirirler ve kaçıncı istilada olduğunuz bu görevde büyük bir önem taşır. Zira istilalar bitirildikçe düşman Arkea’lar fazlalaşır ve yeni türleri ortaya çıkar.

svg%3E


KAPATMA
Rainbow Six Extraction’da bulunduğunuz bölgedeki tahliye bölgesinden alacağınız takım büyüklüğüne göre değişen ve Arkea kulesini yok etmeye yarayan bombalardan alarak Arkea kulesine kadar taşıma işlemi yapılır. Elinizde Arkea kulesini etkisiz hale getirmeye yarayan bomba taşırken ise ana silahınız yerine ikincil silahınızı kullanabilirsiniz. Ama unutmayın ki elinizdeki bombayı herhangi bir yere bırakarak ana silahınızı etkili bir biçimde kullanabilirsiniz.

svg%3E


KURTARMA
Rainbow Six Extraction’da bu görevde React eşyaları ve operatör özellikleri ile gizli bir biçimde kurtarmanız gereken rehineyi bulmanız ve onu tahliye bölgesine kadar taşımanız gerekmektedir. Düşman Arkea’ların sizi fark etmesi sonucu rehineye saldırmalarını unutmayarak gizlice işinizi bitirmeniz gerekmektedir.

svg%3E


ARINDIRMA
Rainbow Six Extraction’da olağandışı görünen yuvaları yok etmeniz gereken bölümdür. Normalde kırmızı bir görünümü olan bu yuvalar takım büyüklüğüne oranla yeşil olanlara da sahiptir. Bu yeşil olağan üstü düşman Arkea yuvalarının yerini tespit ederek onları etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir. İstediğiniz kadar sessiz ve fark edilmeden ilerleyin herhangi bir olağandışı yuvayı etkisiz hale getirmeniz diğer olağandışı yuvaları tetikleyerek onları doğum yapmaya ve düşman Areka’ları size karşı doğrultmasına neden olacaktır.

svg%3E


OPERATÖR KURTARMA
Rainbow Six Extraction’da bazı görevler esnasında işler umulduğu gibi gitmez ya da düşman Arkea’lar hinlik peşinde olabilir. Bu gibi durumlarda operatörlerimizi etkisiz hale getirirlerken operatörlerimiz daha fazla zarar görmek yerine sarı bir sarmal içerisinde sarmalanır. Bu gibi nakavt durumlarında ise operatörü bıraktığımız yerden kurtarmamız gerekmektedir. Dünyaya hakim olan parazit operatörümüzü yok edemediği ya da hasar veremediği için biz koza içerisinde hapis tutmaktadır. Ya tek başımıza ya da takımımızla o operatörü kozanın içerisinden çıkartmamamız halinde oynanabilirliğini yitirerek oyuna devam edecektir. O operatörü kurtarmak için ise kozadan çekerken bir yandan da kozanın destek aldığı tomurcukları imha etmemiz gerekmektedir. Çekip çıkarttığımız operatörü salgın sayısına göre ilk olarak düşman Arkea’ları ve yuvaları etkisiz hale getirmek en uygunu olacaktır. Bunların haricinde operatörü sarmalayan koza kişi sayısına göre etrafa tomurcuk fırlatmaktadır.

svg%3E


GEÇİT
Bu görevimizde Protean isimli düşman Arkea’yı etkisiz hale getirmek için onun mekanına ışınlanır ve takımca onu etkisiz hale getirmeye çalışırız. Aşırı derecede illet bir yaratık olan Protean tamamen bölüm sonu canavarı gibidir can değerleri aşırı fazla, ışınlanabilen, birden fazla yeteneğe sahip olan ve fazlasıyla hasara sahip olan bir Arkea’dır. Onu şaşırtmak için ise kesinlikle flaş ve sis bombası gerekmektedir. Eğer bunlardan hiçbiri sizin takımınızda bulunmuyorsa vay halinize… Kendileri her zaman 3. salgında yer bulur ve tam anlamıyla bölüm sonu canavarıdır.

svg%3E


ARKADA KİMSE KALMADI
Herhangi bir takım arkadaşımız nakavt olduğunda çıkan görevdir. Sarı bir sarmala sarılan takım arkadaşımızı tahliye bölgesine taşımamız bu görev için yeterli olacaktır.

svg%3E


Bütün oyun içi görevlerden bahsettiğimize göre şimdi de gelin bütün bu görevlerin uygulamaya koyduğumuz oyun için haritaları ve isimlerini inceleyelim. Oyun içerisinde 4 adet Amerika Birleşik Devletleri şehri içermektedir. Bunlar; New York City, San Francisco, Alaska ve Truth Or Consequences bölgeleridir. Bu bölgeler içerisinde 3 adet fazla mekana ayrılmaktadırlar. Bunlar şu şekildedir:

New York

 • Monolith Gardens
 • Liberty Island
 • Police Station

San Francisco

 • Tenderloin
 • Enterprise Space Foundation
 • Apollo Casino and Resort

Alaska

 • Eurydice
 • Orpheus Research Center
 • Nome

Truth or Consequences

 • Sierra County Hospital
 • Down Town
 • Dam

svg%3E


Oyun dünyası hakkındaki son gelişmeleri öğrenmek için sitemizi takip edebilir, oyun hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.