Na'Vi
Na'Vi

Ukraynalı e-spor takımı Na’Vi, “ülkeden çıkmayacaklarını” söyledi – 13 Mart

Na’Vi savaş bittiğinde tekrardan faaliyete geçmeyi umuyor.

Ukraynalı e-spor takımı Natus Vincere (namı diğer Na’Vi), devam eden Rus işgalinin ortasında organizasyonun geleceği hakkında bir açıklama yaparak çalışanlarının büyük çoğunluğunun Ukrayna’da kaldığını ve onların da Ukrayna’yı terk etmeyeceğini söyledi.

Ekip, “Savaş hala devam ediyor” dedi. “Şuan Na’Vi çalışanları da dahil olmak üzere Ukrayna’nın her sakini mümkün olan her şeyi yapıyor. Şehirleri Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ve toprak savunmasının bir parçası olarak koruyorlar, Ukrayna’da gönüllü olarak yardım sağlıyorlar veya sadece sevdiklerine bakıyorlar.”

“Çalışanlarımızın %90’ından fazlası şu anda Ukrayna’da ve ülkeyi terk etmeyecekler. İnsanları en tehlikeli bölgelerden alıp barınma yerleri bulmalarına yardımcı oluyoruz. Gönüllüler, Kiev ve bölgenin çevresinde her gün arabalarımızda insani yardım dağıtıyor. Tüm Na’Vi giysileri, ikinci haftayı soğuk bomba sığınaklarında geçirenlere, hastane ve yetimhanelerdeki çocuklara dağıtılıyor.”

Takım yakında “maçları yayınlamaya, videolar paylaşmaya ve sosyal medyada iletişim kurmaya” devam edeceğini belirtti. Fakat, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında konuşmaya devam edeceğini ve ayrıca Ukrayna’yı destekleyecek çeşitli projeler başlatmayı düşündüklerini de ekledi. Ukraynalılar ESL’ye, Blast’e, Avrupa ve Amerikalı e-spor takımlarına da dahil olmak üzere destek veren herkese şükran duyduklarını dile getirdi. Fakat bir Rus takımı olan Virtus.pro’nun ana şirketi ESForce ile bağlantısı olan ve bir Rus bankası olan Tinkoff Bank ile bütün ilişiklerini kestiklerini açıkladı: “İstilacı bir ülkenin pazarına yönelik marka ve firmalarla çalışamayız.”

1 Mart’ta Na’Vi, ESForce ve yakın zamanda kendi adıyla ESL yarışmasından yasaklanan Rus e*spor takımı Virtus.pro da dahil olmak üzere ilgili kuruluşlarıyla resmi olarak ilişiklerini kestiklerini duyurdu.

Fakat sadece kötü haberler yok. Aynı zamanda güzel gelişmeler de Na’Vi adına oluyor. Takım gelecekte bazı değişikliklerin gerekli olabileceği konusunda uyarmasına rağmen kadrolarını koruyabilecek. Ekip, görünüşe göre Na’Vi personeliyle de ilgilenilecek: “Bunlar neredeyse her zaman gölgede kalan 80’den fazla çalışan. Şimdi bir arada kalıyoruz ve birbirimize yardım ediyoruz” dedi.

Na’Vi, şu anda faaliyet gösteren en eski ve en başarılı e-spor organizasyonlarından biri konumunda. 2009 yılında kurulan ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan şirket, CS:GO, Rainbow Six Siege, Dota 2, Apex Legends, PUBG, Rocket League ve diğer bir çok oyun için takımları bulunuyor. 2011’de The International’ı kazandı, birden fazla Intel Extreme Masters turnuvasında unvanlar aldı ve yakın zamanda ESL Pro League 14. sezon şampiyonluğunu kazandı.

Na’Vi açıklamasında mevcut rekabetçi ortam hakkındaki duruma değinmedi.

Daha fazla güncel oyun haberleri, oyun incelemeleri, oyun rehberleri ve e-spor hakkındaki her şey için buraya, takımın açıklamasını yaptığı Twitter hesabına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.