intel ve amd
intel ve amd

Intel ve AMD’den Rusya’ya yaptırım geldi: Çip satışları durduruldu! – 28 Şubat

Intel ve AMD, Rusya Federasyonu üzerindeki endüstriyel çip satışlarını durdurduğunu açıkladı. Ayrıca Rusya’nın yerel şirketlerine çip üretimi yapan TSMC’ye de yaptırımlar getirildi.

Rusya’nın Ukrayna üzerinde başlattığı savaşa son sürat devam etmesi sonucunda Ukrayna’ya destek yağmaya devam ediyor. Hatta en son Elon Musk’da Ukraynadan gelen yardım taleplerini kırmadı ve Starlink projesini Ukrayna için de aktif etti. Şu anda ABD firmaları üzerinde Rusya’daki ürün ve hizmetlerini sınırlamaları için artan bir baskı var. Google, Meta ve Twitter kısa süre önce Rus devlet medyasına, reklam oluşturma veya içerikten para kazanma yasağı da dahil olmak üzere kısıtlamalar getirdi.

intel ve amd
intel ve amd

Intel ve AMD’nin de Rusya’da çip satışını askıya aldığı ile alakalı haberler çıkmasının ardından bir Intel yetkilisi Tom’s Hardware’e konuştu:

“Şirketimiz, OFAC (Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) tarafından yayınlanan yaptırımlar ve BIS (Sanayi ve Güvenlik Dairesi) tarafından yayınlanan düzenlemeler dahil olmak üzere, faaliyet gösterdiği bütün ülkelerdeki geçerli ihracat düzenlemelerine ve yaptırımlarına uymaya devam edecek.”

Yeni ihracat kısıtlamaları büyük ölçüde askeri sınıf yarı iletkenlere veya hem sivil hem de askeri amaçlar için kullanılabilecek çift kullanımlı çiplere yönelik olacak. Sonuç olarak, tüketici odaklı çip satışları büyük bir çoğunluk ile etkilenmeyecek. Ancak, çip üreticilerinin hangi müşterilerin ve ürünlerin etkilendiğini belirlemeye çalışması nedeniyle Rusya’ya yapılan tüm yarı iletken sevkiyatlarının geçici olarak durdurulacağı yaygın bir şekilde varsayılıyor.

ABD makamlarının yalnızca aşırı durumlarda ihracat izni vermesi bekleniyor.

Rus şirketleri bulut bilişim ve veri depolama için sunucu kullanımını güncelleyemeyeceği veya değiştiremeyeceği için kısıtlamanın Rusya ekonomisi üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkisi olabilir.

RBC, Intel ve AMD’nin arzı durdurduğunu bildirmesine rağmen, yasak 3 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Daha fazla güncel teknoloji haberleri, oyun haberleri, oyun incelemeleri, oyun rehberleri ve e-spor hakkındaki her şey için buraya, Tom’s Hardware’deki habere ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.