espor

E-Spor Gelirleri 1 Milyar Doları Geçti

E-Spor sponsorlukları, medya hakları, reklam, mal ve bilet satışları ve oyun yayıncısı ödüllerinden elde edilen gelir geçen yıl dünya çapında 1 milyar dolara ulaştı.

Araştırma firması Newzoo’nun “Gloal e-Sports Market Report” adlı araştırma firmasından AA muhabirinin derlediği bilgilere göre küresel e-Spor izleyicisinin geçen yıl 443 milyon kişiye ulaştığı düşünülüyor. Bunlardan 198 milyonu e-spor meraklısı ve geri kalanı “sıradan izleyiciler”. Bu yıl toplam e-spor izleyici sayısının 2019’a göre %117 artarak 495 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

svg%3E

Geçen yıl e-Spor bilincine sahip bireylerin sayısı 2018e göre %125 artarak 1,8 milyara ulaştı. Çin 500,2 milyon kişi ile bu alanda en büyük pazar payına sahip ülkedir. Sporun yaygın parti kültürü ve dijital video platformlarında daha fazla öne çıkması e-Spor bilincinin dünya çapında hızla yayılmasında etkili olduğu söyleniyor.

Şehirleşmenin ve teknolojik altyapının bir dereceye kadar büyümesi sayesinde Latin Amerika Orta Doğu ve Afrika gibi gelişmekte olan pazarlarda e-spor izleyicilerinin arttığına dikkat edilmelidir. Elde taşınan oyunların dünya çapındaki popülaritesi büyümede değerli bir faktör haline geldiğinden e-spor izleyicilerinin daha da artması ekleniyor.

E-Spor Bağlı kuruluş gelirleri de hızla büyüyor.

Geçen yıl sponsorluklar medya hakları reklam ticari mal ve ilet satışları ve ödüller dahil olmak üzere e-spor gelirinin bağlı kuruluşlardan geldiği iddia edildi. E-Spor gelirlerinin 1,1 milyar dolara ulaştığı düşünülüyor. Özellikle gelir yıldan yıla %27 arttı ve “yılda 1 milyar dolarlık kazancı” aştı.

Sponsorluklardan elde edilen ödüller küresel e-spor gelirinin %40’ından fazlasını oluşturuyor. 2019 yılında sektör sponsorluk anlaşmaları yoluyla 456,7 milyon dolar kazanılırken bunun 251,3 milyon dolar ile medya hakları ve 189,2 milyon dolar reklam geliri izledi.

Eser ve biletin satışından elde edilen gelir 103,7 milyon dolara oyun yayıncısının fiyatı ise 95,2 milyon dolara ulaştı. Küresel e-spor gelirinin 2022 yılına kadar yıllık ortalama %2,3 büyüyerek 1,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

E-Spor

Türkiye’de 1500ün üzerinde lisanslı e-spor oyuncusu bulunuyor

Türkiye’de e-spor Gençlik ve Spor Bakanlığının kabul ettiği alanlardan biri haline gelmiştir ve dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de izleyici kitlesi giderek artmaktadır. Ocak 2020 itibarıyla Türkiye E-spor Federasyonu (TESFED) lisanslı 131 kadın 1384 erkek e-sporcu ve 85 spor kulübü bulunmaktadır.

Türkiye’de izleyici ve oyuncu sayısının giderek arttığı e-spor alanında çok değerli sponsorluk ve reklam fırsatları olacağı iddia ediliyor. TESFED Kurucu Direktörü Alper Afşin Özdemir AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye’nin oyun pazarı dijital ve dijital oyun satışlarında ülke genelinde 18. sırada olduğunu söyledi. 900 milyon doları aştı. Özdemir Türkiye’deki oyuncu kitlesinin %56’sının erkek %44’ünün kadın olduğunu ve amatör e-spor takımlarında 60.000’den fazla oyuncunun yani 15 binden fazla kişinin bulunduğunu söylüyor.

TESFED lisanslı kulüp ve oyuncu sayısının çok hızlı arttığını kaydeden Özdemir “Bu büyümenin artarak devam etmesini bekliyoruz. Geçen yılki rakamla karşılaştırıldığında 46 milyon İnternet kullanıcısından 32 milyonu mobil, bilgisayar veya konsol oyunları oynuyor. e-Spor ile ilgilenen grup genellikle 14-25 yaş gençlerden oluşuyor. 4 milyondan fazla e-spor hayranı var.

Bu rakamların Türkiye’nin e-spor alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Özdemir ” Bu alandaki potansiyeli değerlendirmek için çalışmalarımız tüm hızıyla ülkemizin iyiliği için devam ediyor. Ölçek açısından e-Spor film ve müzik endüstrilerini geride bırakıyor. Birkaç yıl içinde bu spor ülkemizde çok popüler olan futbolu geçecek ve en çok taraftarı olan spor haline gelecektir.”

Türkiye E-Spor Federasyonu sitesine ulaşmak için buraya, daha fazla güncel film haberleri, oyun haberleri, incelemeleri, rehberleri ve e-spor hakkındaki her şey için buraya kafa atabilirsin.

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.