Apple
Apple

Apple yeni iPad ve iPhone’unu tanıttı! – 8 Mart

Apple, 2022 yılının ilk ürün etkinliğini 8 Mart akşamı tamamladı. Yeni bir uygun fiyatlı iPhone ve yeni bir iPad Air tanıttı.

Apple bugün yaptığı etkinlikte yeni cihazlarını tanıttı. Bunlardan birisi 2022 sürüm bir iPhone SE bir diğeri de iPad Air. İkisi için de yeni geliştirmeler ve yükseltmeler yapılmış. Dilerseniz haberimizde ikisini de özellikleriyle beraber inceleyelim. Öncelikle iPhone SE 3’ten başlarsak:

iPhone SE 3 Teknik Özellikleri

iPhone SE 3
iPhone SE 3
  • Ekran: 4,7 inç Retina HD ön panel, IP67 su ve toz geçirme sertifikası
  • Arka Kamera: 12 MP Smart HDR 4 destekli arka kamera
  • CPU: 6 çekirdekli Apple A15 Bionic
  • GPU: 16 çekirdekli Neural Engine

2022 sürüm olan iPhone SE 3, Apple’ın son çıkardığı amiral gemisi iPhone 13‘te kullanılmış olan A15 Bionic çipini kullanıyor. GPU’sunda ise Apple tarafından kullanılan bir donanım olan Neural Engine mevcut. iPhone SE 3’ün öne çıkan bir yanı ise 5G bağlantıyı destekliyor olması. Cihaz toplamda 3 adet renk (kırmızı, gri ve siyah) ile gelecek.

Apple’ın aktardığı bilgilere göre iOS 15 ile beraber gelen Dikkat Arttırma özelliği bu cihazda da kullanılabilir olacak. Ayrıca yenilenen Harita uygulaması da gene destekleniyor olacak. Belirtmeye gerek yok fakat, yeni iPhone SE uzun süre boyunca güncelleme almaya devam edecek.

Ekran konusunda ise Apple iPhone 13‘te kullanılan ekranı kullandığını söyledi. Ayrıca hem ön hem arka camların ise piyasada bulunan en sağlam camlar olduğu iddia ediliyor.

iPhone 13 CPU Performansı
iPhone 13 CPU Performansı

CPU konusunda ise Apple, gene iPhone 13’te kullandığı A15 Bionic çipini bu cihazda da kullanmış. Apple’ın belirttiğine göre ise bu çip sayesinde cihaz iPhone 8’den neredeyse 2 kat daha hızlı olacak.

Kamera tarafında iPhone SE 3 gene Apple standartlarında bir kameraya sahip. Arka tarafta önceki iPhone SE’de olduğu gibi tek bir kamera bulunuyor. Bu kamera 12 MP‘e sahip. Kamera ayrıca Smart HDR 4 teknolojisine sahip. Kamera ISP teknolojisine de sahip olduğu için üst seviye video ve fotoğraf performansı sunuyor.

Vee son olarak: iPhone SE 3’ün Türkiye fiyatı ise 10.999 TL olarak açıklandı. Bu fiyat ise başlangıç modeli olan 64 GB için geçerli.

iPhone SE 3
iPhone SE 3

Peki ya iPad Air’de ne gibi değişiklikler var? Bi’ de onu inceleyelim.

iPad Air 5 Teknik Özellikleri

iPad Air
iPad Air
  • Ekran: 10.9 inç Liquid Retina
  • CPU: M1
  • İşletim sistemi: iPadOS 15
  • Arka kamera: 12MP Geniş Açılı
  • Ön kamera: 12MP Ultra Geniş Açılı
  • Renkler: Uzay Grisi, Yıldız Işığı, Pembe, Mor ve Mavi

Yeni iPad Air, M1 çip ile birlikte geliyor. En hızlı olduğu iddia edilen tabletlerden ve fiyat aralığındaki en çok satan Windows dizüstü bilgisayardan 2 kat daha hızlı olduğu söylenen iPad Air’ın bu Windows dizüstülerden %60 daha hızlı bir GPU’ya sahip olduğu söylendi. Bununla birlikte Storyboards özelliğiyle ve iOS 15 ile birlikte gelecek olan iPad Air, 5 renk seçeneği ve 12 MP ön kamerasıyla kullanıcılarını bekliyor olacak. 

Yenilenen iPad Air, Apple’ın MacBook modellerinde kullanmaya başladığı M1 çipini kullanıyor. Bu iPad için firmanın iddiası ise cihazın fiyat aralığındaki en çok satan Windows dizüstü bilgisayarları ve en hızlı olan tabletlerinden bile 2 kat hızlı olduğu. GPU tarafında ise bir çok Windows dizüstü bilgisayardan %60 daha hızlı olduğu söyleniyor. Bu özelliklere ek olarak Storyboards adı verilen özelliği ve yenilenmiş iOS 15’in iPad için geliştirilen versiyonu iPadOS 15 ile gelecek olan iPad Air, 5 adet renk seçeneği (Uzay Grisi, Yıldız Işığı, Pembe, Mor ve Mavi) ile gelecek.

Ekran konusunda ise yenilenen iPad Air, 10.9 inç Liquid Retina ekran ile geliyor ve inanılmaz bir renk yelpazesi sunuyor. 3.8 milyon piksel ve 500 nit parlaklık, P3 geniş renk gamı, True Tone ve yansıma önleyici kaplama dahil bir çok yeni teknolojiye sahip. Ayrıca cihazda yatay stereo hoparlör ve üst düğmeye yerleşik olarak gelecek olan Touch ID mevcut olacak.

Kamera konusunda ise iPad Air 5, Center Stage adı verilen özelliğe sahip Ultra Geniş açılı 12 MP ön kameraya sahip. Arkadaki kamera da gene aynı şekilde 12 MP ve Geniş açılı kamerası ile birlikte daha net fotoğraflar ve 4K Video çekme olanağı sunuyor. Bunlara ek olarak cihaz 2. Nesil Apple Pencil’de destekliyor olacak.

iPad Air 5’in Türkiye fiyatı ise 10.699 TL olarak belirlendi.

Daha fazla güncel teknoloji haberleri, oyun haberleri, oyun incelemeleri, oyun rehberleri ve e-spor hakkındaki her şey için buraya, Apple’ın resmi sitesine ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Gamezeen is a Zeen theme demo site. Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.